Bankové financovanie developerských projektov sa mení. Postupne rastie váha parametrov, ktoré definujú udržateľnosť stavieb, ale aj dodržiavanie princípov Environmental, Social and Corporate Governance (ESG) na strane dlžníkov. Vyplýva to zo skúseností CORWINu pri financovaní Vilharie, jeho vlajkového projektu v slovinskej Ľubľane.
„Nestačí deklarovať odhodlanie či plány na vybudovanie zelenej budovy. Európska Taxonómia potvrdzujúca, že ide o udržateľný projekt vyhovujúci medzinárodne definovaným štandardom a certifikátom, je už pevnou súčasťou úverovej zmluvy. Rovnako tak pravidelný ESG reporting pre banku,“ vysvetľuje Robert Mitterpach, CFO CORWIN.
Slovenský developer získal od konzorcia troch bánk – Erste Group, Banka Sparkasse d. d., Slovenia a EXIMBANKY SR úver v celkovej výške 75,6 milióna eur. Na ľubľanské pomery ide o bezprecedentnú a rekordnú bankovú pôžičku na jeden projekt. Aj preto za ňou stojí až trojica veriteľov. „Vilharia sa i v tomto smere vymyká štandardom, ktoré doteraz platili na realitnom trhu v Slovinsku. A práve nadštandardné parametre čo sa týka udržateľnosti – pôjde o uhlíkovo neutrálny projekt s najvyššou možnou certifikáciou, nám pomohli pri schvaľovaní tak vysokého úveru,“ tvrdí Robert Mitterpach.
To potvrdzujú aj vyjadrenia jednotlivých bánk, ktoré sa na tejto investícií podieľajú. „Veríme v podporu projektov, ktoré majú potenciál a sú udržateľné,“ povedal Rastislav Podhorec, generálny riaditeľ EXIMBANKY SR. Banka Sparkasse Vilhariu označuje za priekopnícky projekt, ktorý definuje smer, akým sa bude uberať environmentálne uvedomelý a sociálne zodpovedný mestský rozvoj. „Vilharia bude nielen najmodernejším komplexom v Slovinsku, ale bude slúžiť aj ako trendsetter zeleného podnikania v krajine,“ dopĺňa Günther Artner, riaditeľ Erste Group Commercial Real Estate.
Celkové investičné náklady na jej vybudovanie presiahnu 100 miliónov eur. Výstavba prebieha už od marca 2023, dokončenie celého projektu, ktorý vyrastie blízko centra slovinskej metropoly, sa očakáva koncom roka 2025. Po svojom otvorení poskytne viac ako 36-tisíc m2 kancelárskych a obchodných priestorov, čo z neho urobí najväčší komplex svojho druhu v krajine. Je to zhruba dvakrát viac ako má bratislavský Einpark, ktorý je vďaka certifikátom LEED Platinum, LEED Zero Carbon a EU Taxonomy špičkou v udržateľnosti na v strednej Európe. Vilharia plánuje priniesť rovnakú úroveň aj do Slovinska.
Návrh budovy pochádza z pera Schmidt Hammer Lassen z Dánska. Jeho cieľom je vytvoriť príjemné vnútorné prostredie, ktoré je však zároveň organicky prepojené s vonkajším svetom. Aj preto sa zamerali na maximalizáciu prirodzeného svetla a prístupu do exteriéru. Strechy budú pokryté zeleňou a ponúknu nájomcom viacero vonkajších terás s jedinečnými výhľadmi na mesto. Škandinávsky vplyv vidno i na bohatom využití dreva a iných prírodných materiálov. Moderné a zdravé kancelárie doplnia obchodné a verejné priestory na prízemí, nové námestie či bulvár.
Vilharia bude bodovať nielen svojou prepracovanou architektúrou, ale pôjde aj o technologicky najvyspelejšiu budovu na trhu s inteligentným riadením, energeticky úspornými tepelnými čerpadlami, rýchlonabíjacími stanicami pre elektrickú energiu a ďalšími. To, ako aj výhodné umiestnenie v susedstve najvýznamnejšieho dopravného uzla v meste, jej pomôže dosiahnuť cieľ stať sa prvou uhlíkovo neutrálnu kancelárskou budovou v Slovinsku.